El Bulli , Spanyolország.
Ferrán Adriá mosogatással kezdte a híres konyhai karrierjét egy francia étteremben Castelldefels városában, Spanyolországban. Itt Adriá megismerte a főzési eljárások alapjait, melyeket felhasznált a konyhai technikáiban, felépítve a gasztronómiai repertoárját
Forrás: starchef.com. Fordította: Kígyósi Adrien
Életraj
Ezután Adriá elment dolgozni különböző éttermekbe mielőtt séf asszisztens lett belőle Finisterre-ben, egy híres barcelonai étteremben. Ezt követően a spanyol hadseregnek szolgált fel Cartegana tengerészeti állomásán, ahol megfelelően helyt állt a konyhában. 1984-ben, 22 éves korában Adriá csatlakozott El Bulli konyhai csapatához és mindössze 18 hónappal később főséf vált belőle.
El Bulli - ami Catalonia partjánál, Barcelona külvárosában helyezkedik el - hagyományos francia étteremként volt ismert. Amikor Adriá csatlakozott a csapathoz, az étterem vezérigazgatója, Juli Soler arra kényszerítette Adriá-t, hogy utazzon el abból a célból, hogy új és friss konyhai ötleteket sajátítson el. Adriá nemsokára neki kezdett útjának és a legjobb francia éttermekbe látogatott el különböző technikákat tanulni kiváló konyhai mesterektől.
1980 második felében Adriá véghezvitte a konyhai kísérletét, mely friss alapanyagokon és klasszikus mediterrán előállítási módokat adaptált, hogy El Bulli konyhájába új vonalakat vigyen kreatív érzékével. A sok kísérlet között, melyeket Adriá vezetett, az egyik leghatásosabb és leginkább elismert a habokkal való munkája volt. A technika, mely során a hozzávalókat egy szifonba tette és habosította, megváltoztatták az ételek textúráját. Adriá elkezdte használni ezt a konyhai eljárást mind sós és mind édes ételeknél is. Ám mindig figyelembe vette filozófiáját, melyben váratlanul kombinálja a kontrasztos ízeket, hőmérsékleteket és textúrákat. A konyhai felfogása provokálni, meglepni és élvezetessé tenni szándékozik az ételeket.
Párhuzamosan Adriá kísérletező filozófiája mellett, engedelmesen bezárta El Bulli-t minden évben hat hónapra, hogy külföldre utazzon új inspirációkat és ötleteket keresve, amik bámulatba ejtik a vendégeit. És ámulatba is estek. Adriá, akit a „Konyhák Salvador Dalijának” hívtak, világszerte az egyik legkreatívabb és legtalálékonyabb konyhai géniusznak kiáltották ki.
Ferrán Adriá „A konyha Salvador Dalija”
Néhányan a világ legjobb séfjének tartják. Beleértve Juan Mari Arzak-ot, akit a modern spanyol konyha apjának neveznek. Azt mondta: „Ferrán Adriá a leginnovatívabb ember a konyha történelmében.”
Adriá hírnevét a kísérletezései alapozták meg, amiben asszimetrikus hozzávalókat váratlan textrákkal társított, és szabálytalan hőmérsékleten tálalta őket. A Hot Gin Fizz-ben Adriá extrémen kombinálta a hőmérsékleteket; a jeges citromlevet a forró citromhabbal tálalta. Új technikákat és felszereléseket alkalmazott és irányított a lenyűgöző eredmények érdekében. Emberek a világ összes pontjáról ide utaznak Roses-ba, Spanyolországba, hogy El Bulli éttermében egyenek, ahol a vendégek felfedezik az új és izgalmas ételeket.
Adriá koktéljai egyaránt találékonyak és mókásak. A rum és tárkony koktélját jégkocka formában tálalja, a piña colada-ját pedig elfogyaszthatjuk egy kanál hab, kocsonya vagy sörbet formájában is, melyek Adriá szerkezeti elméletére támaszkodnak, ami oly híressé tette. A férfi a szerkezetek, habok, és levegő mögött folytatja a ragyogását, ezúttal a gyors ételek körében. De a nagyszerű ételek gyors tálalása csak az egyik része a dolognak, Adriá célja, hogy egészségesebb gyorsételeket szolgáljon fel az egyre erősödő európai közönségnek.
|
„Az elhízottság Európában is probléma” – mondja Adriá, reagálva az amerikai riasztó elhízási hullámra. „Senki sem fog lefogyni nálunk. Az adagok mérete nem gond, mint Amerikában, de mi nem mozgunk.”
Az európaiak fizikai aktivitásának hiánya - kombinálva az amerikai gyorséttermek beszivárgásával - problémát okoz. Adriá reméli, hogy változást fog szítani a hormon-mentes borjúhús hamburgerek és a minőségi sültek feltálalásával és ezzel nevelheti a fiatalabb generációkat.
„A nevelés fontos.” – mondja Adriá. „El kell mondanunk a fiatal embereknek, hogy az egészség fontos. Nagyszerű séfek teszik ezt – befolyásolva a fiatalságot.”
A Fast Good (Adriá gyorsétterme) egy éve nyílt és az elfogadás jelei mutatkoznak a spanyol közvéleményben. Ezután, a Fast Good Dél-Amerikába ment és végül is észak fel fog tartani, talán a te lakhelyed felé is.
Áprilisban dördül el a startpisztoly, ekkor nyitja meg újra kapuit a tengerparti hacienda-étterem. Ettől kezdve a vendégek úgy zarándokolnak a katalóniai Rosesnél fekvő tengerparti tanyára, mint egy világraszóló gasztronómiai vernisszázsra.
|