A sűrítés során egy-egy anyag folyékonysági tulajdonságait változtatjuk meg. Ehhez fizikai vagy kémiai módszereket vehetünk igénybe, vagy hozzáadhatunk egy-egy új hozzávalót is. Amikor csak egy kis mennyiségű anyagot oldunk fel, az eredmény nagyon sűrű matéria lesz, így használhatjuk sűrítő, vagy viszkozitást növelő anyagként is. A témával nem csak mi, szakácsok dolgozunk, hiszen a sűrítéssel külön tudományág, a reológia1 foglalkozik.
A sűrítés során megváltoztatjuk egy folyadék folyási tulajdonságait, fizikai vagy kémiai reakció útján, vagy egy másik anyag hozzáadásával. Amikor egy kis mennyiségű anyag az oldást követően nagy és mérhető változáson megy keresztül, joggal nevezhetjük sűrítő vagy viszkozitást2 növelő anyagnak. A sűrítést véghez vihetjük nagyon alacsony koncentrációjú zselésítő anyagokkal is. Bizonyos mértékben a hozzávalók közötti kötés is a sűrítés alapelveire támaszkodik.
A legtöbb kisméretű molekula csak korlátozott mértékben van hatással a viszkozitásra; még nagyon magas koncentrációnál is.
Kutatások bizonyítják, hogy milyen nehéz besűríteni egy folyadékot pusztán cukorral vagy sóval (ezek kisméretű molekulákból állnak). Ezzel ellentétben a legtöbb nehéz és nagyméretű, oldható molekula meggyorsítja a sűrítés folyamatát.
A „poli” képzővel kezdődő molekulák gyakran hosszú láncokba rendeződnek, a nehéz molekulák pedig sok kis különálló alakzatba állnak össze. A biopolimerek között találhatjuk a poliszacharidokat (alkotóeleme az egyszerű cukor) és a fehérjéket (polipeptidek; a peptid aminosavakból áll). Van persze néhány kivétel is: a polidextróz és néhány poliol (közel állnak az egyszerű cukorhoz), amiknek gyakorlatilag semmilyen hatásuk nincs a viszkozitásra.
A hagyományos konyhai sűrítőanyagok általában szilárdak, és folyadékban kell felodani őket, így hideg viszkozitási folyamatot hozunk létre.
A keményítők és fehérjék alacsony hőmérsékleten megkötik az összetevőket (a keményítő ragaszt, míg a fehérje megalvaszt). A krémeket még folyékony állapotukban stabilizálják, így létrehozva egy zselésített emulziót. A zselésítés irreverzíbilis folyamat.
Néhány természetes anyag kitűnően használható sűrítéshez is. Egyes növények polimereket és poliszacharidokat raktároznak el. Ezek a molekulák kevesebb kalóriát tartalmaznak, mint a keményítő, hiszen nem teljesen megemészthetőek az emberi szervezet számára. Vagy megerjednek a bélrendszerben vagy különösebb változás nélkül távoznak.
- konjac, E425
- xantán, E415
- LBG (karob gumi, szentjánoskenyér gumi), E410
- tara gumi, E417
- guar gumi, E412
- CMC (karboximetil cellulóz), E466
- MC (metilcellulóz), E461
1 – Reológia: a folyadékok folyékonysági tulajdonságaival foglalkozó tudományág
2 – Viszkozitás: vagy más néven belső súrlódás, egy gáz vagy folyadék belső ellenállásának mértéke a csúsztató feszültséggel szemben. Minden valóságos folyadéknak vagy gáznak van viszkozitása (kivéve a szuprafolyékony anyagokat), az ideális folyadék és ideális gáz viszkozitása: nulla. A víz folyékonyabb, tehát kisebb a viszkozitása, míg az étolaj, vagy a méz kevésbé folyékony, azaz nagyobb a viszkozitása.